TECHNIK PRZEMYSŁU MODY

TECHNIK PRZEMYSŁU MODY

Jesteś osobą kreatywną, pomysłową, twórczą i interesujesz się modą? Posiadasz wyobraźnię i zmysł artystyczny? Lubisz projektować odzież, piszesz modowego bloga i chcesz, aby Twoje projekty były prezentowane na ogólnopolskich pokazach mody? Ten kierunek jest dla Ciebie!

Kliknij, a zobaczysz jak wygląda kształcenie w naszej szkole:
1. Filmik promocyjny
2. Live z naszą nauczycielką

Przedmioty na poziomie rozszerzonym:
język obcy

Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
język polski, matematyka, plastyka, język obcy

Technik przemysłu mody projektuje i nadzoruje produkcję odzieży. Kontroluje również jakość materiałów oraz ich dobór, sposób wykorzystania maszyn szwalniczych i odzieżowych.
W naszej szkole nauczysz się:
  • projektowania wyrobów odzieżowych na figury różnego typu,
  • konstruowania spódnic, spodni, bluzek, sukienek, żakietów, płaszczy
  • opracowywania podstawowej dokumentacji techniczno-technologicznej,
  • wykonywania form i szablonów elementów wyrobów odzieżowych,
  • prawidłowego doboru materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich
  • obsługi podstawowych maszyn i urządzeń stosowanych przy wytwarzaniu wyrobów odzieżowych,
  • organizowania i nadzorowania procesów wytwarzania odzieży.

W wyniku kształcenia uczeń, po zdaniu egzaminów zdobędzie następujące kwalifikacje:
K1 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych
K2 Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych

Kwalifikacja I – Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych.
Specjalista  kreator mody, stylista wizerunku i technolog. Potrafi projektować ubiory dla różnych sylwetek z uwzględnieniem cech osobowości, po wcześniejszym przeprowadzeniu analizy człowieka pod kątem typu urody, budowy sylwetki, charakteru na podstawie obserwacji i wywiadu. Posiada umiejętności w zakresie reklamowania branży modowej np.: organizując pokazy i projektując wystawy. Daje szansę na zatrudnienie w nowoczesnym punkcie usługowym na stanowisku stylista wizerunku, sprzedawca w sklepie odzieżowym jako kreator mody bądź realizować się w prowadzeniu własnej działalności.

Kwalifikacja II – Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych
Specjalista technolog przemysłu mody i marketingu modowego. Organizowanie działań związanych z marketingiem oraz sprzedażą wyrobów odzieżowych, który zdobył wiadomości i umiejętności do zajmowania stanowisk nawet w dużych przedsiębiorstwach odzieżowych do nadzorowania produkcji jak również  w dziale marketingu modowego. Może wykonywać zadania zawodowe w zakresie projektowania procesu technologicznego w przedsiębiorstwie, opracowania kolekcji odzieży, nadzorowania wykonania kolekcji odzieży. Posiada kwalifikacje zawodowe do prowadzenia firmy odzieżowej, a także pracowni mody.

Uczeń profilu zdobędzie wiedzę i umiejętności zawodowe z zakresu szeroko rozumianej branży tekstylnej, które pozwolą mu:
  • rozpoznawać materiały odzieżowe i dobierać je do asortymentu odzieży;
  • projektować wyroby odzieżowe (z naciskiem na projektowanie materiałowe, technologiczne, techniczne) i wykonywać je przy użyciu maszyn i urządzeń przeznaczonych do tego celu;
  • przygotowywać konstrukcje odzieży;
  • wykonywać projekty plastyczne modelu ubioru;
  • organizować i kontrolować procesy wytwarzania wyrobów odzieżowych;
  • szyć zaprojektowane kolekcje;
  • przygotowywać profesjonalny pokaz mody;
  • realizować działania związane z marketingiem mody;
  • opracować dokumentacje wyrobów, organizować i kontrolować procesy wytwarzania takich wyrobów.

Przyswojona wiedza i umiejętności stanowią świetną podstawę dla absolwenta kierunku technik przemysłu mody jako specjalisty modowego do podjęcia pracy lub kontynuowania kształcenia w zawodzie:
  • współtwórca kolekcji ubiorów - projektant mody,
  • konstruktor odzieży,
  • technolog,
  • właściciel pracowni mody,
  • stylista wizerunku,
  • organizator pokazów mody,
  • fotograf mody,
  • dziennikarz mody,
  • specjalista od aranżacji przestrzeni wystawowej i sprzedażowej,
  • specjalista od promocji i dystrybucji kolekcji,
  • marketing mody, itp.

Absolwent technikum przemysłu mody może również kontynuować naukę na uczelniach wyższych na wybranym kierunkach artystycznych i technicznych (wzornictwo, projektowanie odzieży, inżynieria materiałów włókienniczych, itp.).