Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148)
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2019 r. poz. 686)
- O przyjęcie do klasy pierwszej może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 17 lat.
- Szkoła nie bierze udziału w naborze elektronicznym.
- Terminy składania wniosków, postępowania rekrutacyjnego oraz terminy przeprowadzenia egzaminu wstępnego ustala dyrektor szkoły. Harmonogram do pobrania TUTAJ.
- Do wniosku (wniosek do pobrania TUTAJ) o przyjęcie do szkoły należy dołączyć:
- zaświadczenie o uczęszczaniu do klasy VIII szkoły podstawowej,
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w zawodzie plastyk, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (uwzględniające, że kandydat nie jest uczulony na substancje chemiczne używane w pracach plastycznych, takie jak: terpentyna, werniks, media do farb olejnych i akrylowych, rozpuszczalniki), zgodnie z art. 142 ust. 2 ustawy Prawo Oświatowe, UWAGA: W ZWIĄZKU Z PANUJĄCĄ PANDEMIĄ ZAŚWIADCZNIE MOŻNA ZŁOŻYĆ DO 25.09.2020. W PRZYPADKU BRAKU MOŻLIWOŚCI ZŁOŻENIA ZAŚWIADCZENIA RAZEM Z WYMAGANYMI DOKUMENTAMI, DO WIOSKU DOŁĄCZA SIĘ OŚWIADCZENIE O PRZYCZYNIE NIEDOTRZYMANIA TERMINU (oświadczenie do pobrania TUTAJ)
- 2 zdjęcia.
UWAGA: W OBECNEJ SYTUACJI ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO DOKUMENTY REKRUTACYJNE MOŻNA SKŁADAĆ W POSTACI SKANU DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NA ADRES: rekrutacja.lsp.piotrkow@gmail.com
- Nabór kandydatów do Liceum odbywa się w dwóch etapach:
- Etap I – egzamin wstępny,
- Etap II - odbywa się w przypadku, gdy liczba kandydatów , którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia przewyższa liczbę miejsc, a część kandydatów uzyskała taką samą liczbę punktów na egzaminie wstępnym.
- Egzamin wstępny obejmuje:
- egzamin praktyczny z rysunku,
- egzamin praktyczny z malarstwa,
- egzamin praktyczny z kompozycji przestrzennej,
- egzamin ustny ze znajomości zagadnień związanych z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych w zakresie objętym podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. UWAGA: W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM NA ROK SZKOLNY 2020/2021 NIE PRZEPROWADZA SIĘ CZĘŚCI TEORETYCZNEJ EGZAMINU.
- Podczas egzaminu praktycznego zwracana jest uwaga na:
- rysunek ołówkiem:
- umiejętność wnikliwej obserwacji natury, w tym proporcji i kierunków,
- kompozycję,
- różnicowanie kreski, waloru i modelunku światłocieniowego;
- kompozycję,
- różnicowanie kreski, waloru i modelunku światłocieniowego;
- temat z wyobraźni:
- wyobraźnię plastyczną,
- wrażliwość na kolor,
- kompozycję,
- umiejętne posługiwanie się warsztatem malarskim;
- wrażliwość na kolor,
- kompozycję,
- umiejętne posługiwanie się warsztatem malarskim;
- kompozycja przestrzenna:
- wyobraźnię przestrzenną,
- bryłę i proporcje,
- sprawność manualną.
- bryłę i proporcje,
- sprawność manualną.
- Z każdej części egzaminu praktycznego kandydat może otrzymać od 0 do 10 punktów, a z części teoretycznej od 0 do 5 punktów. Łącznie za całość egzaminu kandydat może uzyskać max 35 punktów. UWAGA: W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM NA ROK SZKOLNY 2020/2021 NIE PRZEPROWADZA SIĘ CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU.
- Warunkiem pozytywnego przejścia rekrutacji jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 40% punktów możliwych do uzyskania.
- Decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje komisja rekrutacyjna spośród kandydatów, którzy zdali egzamin i uzyskali najwyższą punktację ogólną.
- W II etapie rekrutacji uwzględnia się kryteria, o których mowa w art. 131 ust.2 w związku z art. 134 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe.
- Na rok szkolny 2020/2021 do klasy pierwszej przyjmuje się maksymalnie 26 uczniów.
- Listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia dyrektor szkoły ogłasza w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji, nie później niż w ciągu 7 dni od zakończenia egzaminu.
- Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia do Liceum zostają przyjęci pod warunkiem dostarczenia do sekretariatu szkoły w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji oryginałów następujących dokumentów:
- świadectwa ukończenia klasy ósmej szkoły podstawowej,
- zaświadczenia o wynikach uzyskanych na egzaminie ósmoklasisty.
- Lista kandydatów przyjętych do Liceum zostanie ogłoszona w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych rodzic/opiekun prawny kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata.
- Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą ilość punktów, która uprawnia do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat otrzymał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Uzasadnienia sporządza się w ciągu 5 dni od wpłynięcia wniosku.
- Rodzice/prawni opiekunowie mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
- Na rozstrzygnięcie dyrektora przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
- Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego LSP dysponuje nadal wolnymi miejscami dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno się zakończyć do 31 sierpnia 2020 r. UWAGA: W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM NA ROK SZKOLNY 2020/2021 NIE PRZEPROWADZA SIĘ POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO.
- Termin postępowania uzupełniającego podaje się do informacji publicznej na stronie internetowej szkoły oraz w BIP.
- Postępowanie uzupełniające przeprowadza się w formie i na zasadach egzaminu wstępnego.